БИОГРАФИИ


ФЛОРАНС НАЙТИНГЕЙЛ


"Дамата с Лампата"
Флоранс Найтингейл (12 Май 1820 - 13 Август 1910) е почитана английска медицинска сестра, писател и статистик. Като Християнка, Найтингейл вярвала, че Бог я е призовал да бъде сестра. Тя става известна с пионерската си работа, като сестра, по време на Кримската Война, където се грижи за ранените войници. Наричат я "Дамата с Лампата" заради навика й да прави обиколки през нощта.
Найтингейл поставя основите на професионалното сестринство през 1860г., с откриването на първото й училище за сестри в Болницата Свети Томас в Лондон - Първото Мирянско Училище за Медицински Сестри в света. Обетът Найтингел поет от новите сестри е наименован в нейна чест, а ежегодния Международен Ден на Медицинските Сестри се празнува по целия свят на нейния рожден ден.

Флоранс Найтингейл е родена в богато британско семейство във Вила Коломбая, Флоренция, Италия, и е кръстена на името на родния си град. Дядото на Флоранс е аболиционист, което я вдъхновява да се отдаде на повика на Бог. Въпреки гнева и мъката, която причинява на майка си и сестра си, тя обявява решението си да се отдаде на сестринство. Така, тя се разбунтувала срещу очакваната роля, за жена от нейния статус, да стане съпруга и майка. Въпреки опозицията на семейството си и стриктния граждански код за една млада английска жена, Найтингейл работила упорито, за да се обучи в изкуството и науката на сестринството. Единствено баща й я подкрепя изпращайки й годишна помощ, с която можела да живее много спокойно и да се отдаде на повика на собственото си сърце.
На 13 Август, 1910г., на 90 годишна възраст, Флоранс си отива в съня си, в собствената си стая, в абсолютен мир.


  • Театърът и Телевизията създават множество материали за нейния живот.
“Кръстът на Виктория” (1912), “Флоранс Найтингейл” (1915), “Бял Ангел” (1936) и “Дамата с Лампата” (1951) са все биографични филми за Флоранс и нейния принос.
  • Статуя на Найтингейл можете да видите в Уотърлу Плейс, Уестминстър, Лондон. Както и още три статуи в Дерби.
  • Вдъхновява и сестрите на САЩ по време на Виетнамската Война.
  • Флоранс се свързва и с началото на английския феминизъм, написвайки и печатайки тайно един от множеството си трудове - “Предложения за Размисъл за Търсещите Религиозна Истина” в три тома (829 страници). Най-известното есе от този труд се нарича Касандра. Касандра протестира за прекаленото търсене само на женствеността в жените, което ги оставя безпомощни, като свързва с това майка си и по-голямата си сестра и техния летаргичен живот, въпреки доброто им образование. Тя отрича живота им на безумен комфорт в света на служба към обществото.
  • От 1975-1994г. ликът й е на банкнотата от £10.
  • Пътува из Египет, Гърция и Германия
  • Множество домове, болници и училища по цял свят, носят името на Флоранс Найтингейл.

_________________________________________________________________

ЕЛИНОР РУЗВЕЛТ


Анна Елинор Рузвелт
(11-ти Октомври, 1884 - 7-ми Ноември, 1962)
Първа Дама на САЩ от 1933 до 1945г.
Тя подкрепя политиката Нова Спогодба на съпруга си Франклин Делано Рузвелт, и се превръща в защитник на гражданските права. След смъртта на съпруга си през 1945г., Рузвелт продължава да бъде международен автор, оратор, политик и активист за коалиция Нова Спогодба. Тя работи за повишаването на статуса на работещите жени, въпреки че се противопоставя на Добавката за Равни Права, вярвайки че това би се отразило неблагоприятно на жените.
През 40-те години на 20-ти век, Рузвелт е един от съоснователите на Свободният Дом и подкрепя формацията на Обединените Нации(ОН). През 1943г. Рузвелт основава Асоциацията ОН на САЩ за да получи подкрепа за формацията на ОН. Тя е делегат на Генералната Асамблея на ОН от 1945 до 1952г., работа за която е била назначена от Президента Хари С. Труман и одобрена от Сената на САЩ.
През времето си в Обединените Нации, тя е председател на комитета, който избира и одобрява Световната Декларация за Човешките Права. Президентът Труман я нарича “Първата Дама на Света” като трибут на постиженията й за човешките права.
Активна в политиката до края на живота си, Рузвелт председателства администрацията на новаторския комитет на Джон Ф. Кенеди, която спомага за започването на втора вълна феминизъм - Президентската Комисия за Статуса на Жените. Тя е един от най-почитаните хора на 20-ти век, според списъка на Галъп за Широко Почитани Хора.
__________________________________________________________

Пийс Пилгрим

От 1953 до 1981 г. една среброкоса жена, наричаща себе си просто "Поклонник на Мира", извървява повече от 40, 000 километра личностно поклонение за мир. Тя се зарича "да остана скитник, докато човечеството научи какво е мир, да вървя, докато ми бъде даден подслон, и да постя, докато ми бъде дадена храна."
През времето на нейното 28 годишно поклонничество, тя докосва сърцата, умовете и живота на хиляди индивиди из цяла Северна Америка. Нейното послание е както семпло, така и проникновено.
Посланието й продължава да вдъхновява хора от цял свят.

                                                                                                         
________________________________________________________________

АМЕЛИЯ ИЪРХАРТ

Амелия Иърхарт

Амелия Мери Иърхарт (24 Юли 1897 - изчезнала на 2 Юли 1937, обявена за починала на 5 Януари 1939) е бележит американски пионер на авиацията, автор и адвокат на женските права. Обаянието от живота, кариерата и изчезването й продължават и до днес. Цитати:
“Приключението само по себе си си струва.”
“След полунощ луната се скри и аз останах сама със звездите.
Много пъти съм казвала, че изкушението от полета е изкушението на красотата,
а на мен не ми трябва друг полет за да се убедя, че причината летците да летят,
независимо дали те го знаят или не, е естетичният призив на летенето.”
“Най-ефективният начин да го направите е да го направите.”
“По-добре направи някое добро дело близо до дома,
вместо да отидеш и надалеч да кадиш тамян.”
“Ефектът, от това да имаш интереси извън родното, работи добре. Колкото повече един човек прави и вижда и чувства, толкова повече е способен да направи, и толкова по-искрено оценява фундаменталните неща, като дом, любов и взаиморазбирателство.”
“Има два вида камъни, както всеки знае, единия от които се търкаля.”